Doğru Halı Seçimi
14.05.2014

Doğru Halı Seçimi

 • Dağınık Düzen:

Koltuk ve sandalyeleriniz odanın ortasında dağınık bir halde bulunuyorsa, halınız tüm koltuk ve sandalyelerin, tüm ayaklarını alacak kadar büyük olmalıdır.

 • Mutfak Düzeni:

Mutfaklar için ise, yemek masanızın enini ve boyunu ölçün ve ortalama olarak 1.20 m ekleyin. Birçok yemek masası 2m genişliğinde bir halı gerektirir.

İkinci Adım: Malzemeyi kendinize göre uydurun.

 • Kilimler:

Kilimler, düz dokunmuş, yün, pamuk, iki tarafı da kullanılabilir halılardır.Açık renk ve desenleri ile bilinirler, dayanıklıdırlar ve kolay temizlenirler.

 • Doğal Halılar:

Doğal halılar, sisal, kenevir, deniz çayırı vb. bitkilerden toplanan bitki lifleri ile yapılır. Sağlamlıkları, fiyatları, ılın renk seçenekleri sayesinde özellikle yoğun kullanılan yerlere uyumludur.

 • Tufting Halılar:

Tufting, kusursuz desenlere ulaşmak için kullanılan yaygın bir yoldur. Halı tüyleri kesilip ya da ilmeklenerek, değişik kombinasyonlarla ustaca bir doku olusturulur.

 • Boyalı Halılar:

Yoğun boyanma ve yıkanma süreçlerine göre her yün halının kendine has eskitilmiş bir rengi olur. Bu sanatsal yapım süreci boyunca her halıda renkler karışır, dokular yumuşar ve diplerdeki renkler birbirine dökülür. Bütün bunların sonucu ise doğal, türünün tek örneği bir bitiştir.

Üçüncü Adım: Kendi deseninizi seçin.

 • Çok Yönlü Renksizler:

Renksiz bir halı, zengin dokuların, desenlerin ya da renklerin üstüne bir katman daha eklemek istediğinizde, katı bir temel oluşturur. Bunu odanızın geri kalanı için bir tuval olarak da düşünebilirsiniz.

 • Eğlenceli Desenler:

Mobilyalariniz düz bir renge sahip ya da renksiz ise, desenli bir hali deneyebilirsiniz. Kusursuz bir renk eşleşmesi için, ikinci plandaki rengi mobilyalarınıza benzer ya da uygun olarak seçebilirsiniz.

 • Düz Renkli Halilar:

Tek renkli bir halı, ana renk paletinden bir renk ile yere serilerek desenli bir mobilyayı tamamlayabilir. Salonunuzda, halınızı mobilyanızda ikincil bir renkle eşlemeyi de deneyebilirsiniz.

Dördüncü Adım: Halıyı sabit tutmak.

 • Çevreci Halı Kaydırmaz Tabanlar:

Bu cçvre dostu tabanlar %100 bitki özlerinden yapılır. Zemininizi korur ve halınızı sabit tutar.

 • Özel Halı Kaydırmaz Tabanlar:

Bu tabanlar ise ileri sanayi liflerinden yapılmıştır, ince, tüylü olan bu tabanlıklar, tüm yüzeylere uygundur.

Blog Son Eklenenler
Suni Çim Halı Nasıl Temizlenir | Profesyonel Temizlik İpuçları
Suni Çim Halı Nasıl Temizlenir | Profesyonel Temizlik İpuçları
Balkona suni çim döşemek bu aralar çok moda. Balkonlarını dekore etmeyi düşünen insanlar sıklıkla suni çimi düşünüyor çünkü çok fazla bakıma gerek kalmadan yeşil bir alan oluşturmak için harika bir çözüm olarak öne çıkıyor.
Bahçeye Balkona Suni Çim Halı Nasıl Döşenir?
Bahçeye Balkona Suni Çim Halı Nasıl Döşenir?
Bahçe balkon veya terasa hangi çim halıyı sereceğinizi netleştirdikten sonra sıra çim halıyı döşemeye geldi.  Suni çim halıyı nasıl uygulayabileceğinizi kolaylaştırmak için uzman ipuçları ve tüyolarla dolu bir rehber hazırladık.
Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Kullanım alanları, 
Halının Tarihçesi
Halının Tarihçesi
Halı nedir? Halıcılığın tarihçesi, halı çeşitleri, Türkiye ve Türkiye dışında halı ve halıcılık ile ilgili bilgi.
Doğru Halı Seçimi
Doğru Halı Seçimi
lk Adım: Zemin düzenlemesi ile başlayın. Klasik Düzen: Koltuk ve sandalyeleriniz duvar ile karşılıklıysa, halınız hepsinin ön ayaklarını da alacak kadar büyük olmalıdır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.